[section_dd section_title=’TWORZENIE PROFILI ICC DLA URZADZEŃ DRUKUJACYCH‘][column_dd span=’12’ animation=’fadeIn’ duration=’500′][text_dd]


DLACZEGO TO JEST TAKIE WAŻNE?!

Aby zapewnić swoim klientom najwyższą jakość usług oraz precyzyjne zarządzanie barwą niezbędnym staje się wymiana informacji pomiędzy drukarnią a zleceniodawcą o przekłamaniach jakie mogą wystąpić w reprodukcji koloru na całej linii od stanowiska graficznego poprzez zastosowane media, tusze, drukarki oraz ustawienia systemowe. Służą do tego specjalne profile barwne ICC, które zwyczajowo pobierane ze strony wykonawcy wydruku i instalowane w systemie klienta, pozwalają grafikowi precyzyjnie przygotować materiał do wydruku, z uwzględnieniem charakterystyki infrastruktury drukującej.

Profilowanie dotyczy kompletnego zestawu drukarka-sterownik-tusze-papier i jest wymagane dla każdego rodzaju stosowanego medium, każdej drukarki i ustawień parametrów druku z osobna.

Podczas profilowania skanuje się przy użyciu spektrofotometru specjalnego wzorca składającego się z próbek pomiarowych (patches). Im więcej próbek pomiarowych, tym dokładniejszy profil ICC.

Utworzone profile ICC, nie tylko pozwalają na automatyczną optymalizację druku przez oprogramowanie, ale są także wykorzystywane do tzw soft proofingu. Oprogramowanie graficzne pozwala „podejrzeć” na monitorze jak będzie prezentował się wydruk i zanim jeszcze zostanie wydrukowany umożliwia wprowadzenie ostatecznych korekt pod kątem wydruku.

kalibracja softproof

Profilowania warto dokonać dla nowych urządzeń oraz nowych mediów, a także po wymianie głowic drukujących i obowiązkowo przy zastosowaniu zamienników tuszu / tonera. Zastępniki często mają inną charakterystykę barwową niż materiały oryginalne.

Oferujemy usługę profesjonalnej kalibracji oraz profilowania barw drukarek dla materiałów PDMedia, przy wykorzystaniu spektrofotometru  x-rite i1Photo Pro 2 oraz oprogramowania x-rite i1Profiler.

kalibracja x-rite

[/text_dd][/column_dd][/section_dd]

[section_dd section_title=’PROCEDURA ZDALNEGO PROFILOWANIA URZĄDZEŃ DRUKUJĄCYCH‘][column_dd span=’12’ animation=’fadeIn’ duration=’500′][text_dd]


ZANIM ZACZNIEMY

Pomimo faktu, że zdalny proces profilowania urzadzeń drukujących sprowadza się właściwie do wydrukowania i wysłania arkusza z kolorowymi polami do pmPRINT, nie jest on aż tak trywialny jak może się wydawać. Kluczowym elementem jest tutaj odpowiednie ustawienie parametrów aplikacji i sterownika drukarki, aby w żaden sposób nie zakłócić wydruku działaniem mechanizmów korekcji barw. Wiele z pozoru drobnych niuansów może spowodować, że wydruk będzie wadliwy, a wygenerowany na jego podstawie profil ICC nie będzie nadawał się do użycia.

Jeżeli poniższa instrukcja nie jest dla Ciebie wystarczająca i w dalszym ciągu masz wątpliwości, czy poprawnie realizujesz jej kroki, po prostu do nas zadzwoń lub napisz. Chętnie pomożemy Ci poprawnie wykonać wydruk – szkoda czasu i materiału na eksperymenty.

[/text_dd]

[text_dd]


CO TRZEBA WIEDZIEĆ

Profilowanie urządzeń drukujących w praktyce sprowadza się do zbudowania pliku profilu ICC który koryguje odchylenia barw reprodukowanych przez urządzenie od zadanego wzorca.

Profilowanie urządzenia drukującego zawsze dotyczy czterech elementów:

  • Urządzenia drukującego
  • Zastosowanych tuszy lub tonerów
  • Zastosowanego medium (papier, płótno, etc.)
  • Ustawień parametrów wydruku (jakość, rozdzielczość, etc.)

Profil ICC drukarki należy wykonać osobno dla każdej drukarki, każdego stosowanego medium i każdych ustawień druku.

Profil ICC pobrany ze strony dostawcy papieru, najpewniej będzie bardzo poprawny, jednakże nie jest to profil konkretnego egzemplarza urządzenia, a jedynie uśredniony wynik dla urządzenia tego samego typu.

[/text_dd]

[text_dd]


WYBÓR ODPOWIEDNIEGO WZORCA POMIAROWEGO

Pierwszym krokiem w procesie profilowania drukarki jest wybór odpowiedniego wzorca pomiarowego (Patch Chart).

patch

Na naszym serwerze zamieściliśmy podstawowy wzorzec pomiarowy składający się z 1733 próbek, do wydruku na arkuszach formatu A3:

Wzorzec można pobrać na dole strony.

UWAGA! Publikowane przez nas wzorce przeznaczone są do wydruku na formacie A3. Jeżeli zajdzie potrzeba przygotowania wzorca do wydruku na innym formacie, prosimy o kontakt.

Standardowo opracowywane przez nas profile ICC mają neutralny charakter, są w 16 bitowej głębi koloru i są optymalizowane pod katem ich jakości.

Istnieje także możliwość zamówienia specjalnych wersji tego samego profilu o charakterystykach:

  • COLORFUL – z podniesionym kontrastem oraz saturacją o 40% oraz podniesioną neutralizacją szarości o 75%
  • SATURATION – z podniesionym kontrastem oraz saturacją o 25% oraz podniesioną neutralizacją szarości o 25%

Profile ICC zapisujemy w wersji v2 standardu.

[/text_dd]

[text_dd]


POPRAWNY WYDRUK WZORCA POMIAROWEGO

Poprawne wydrukowanie wzorca pomiarowego na profilowanej drukarce i na profilowanym medium (papier, płótno, itd.) ma kluczowe znaczenie.

Podstawowym warunkiem powodzenia całej procedury jest wykonanie wydruku wprost na drukarkę z WYŁĄCZONYMI WSZYSTKIMI opcjami zarządzania kolorem (no color management) zarówno na poziomie APLIKACJI z której drukujemy wzorzec, jak i z poziomu STEROWNIKA drukarki.

Do wydruku wzorców zalecamy wykorzystanie bezpłatnej aplikacji Adobe Color Printer Utility (ACPU), która została specjalnie w tym celu stworzona przez firmę Adobe.

Aplikację można pobrać wprost ze strony producenta TUTAJ.

Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu i z poziomu aplikacji nie obsługuje zarządzania kolorem.

Drugim elementem do sprawdzenia podczas wydruku jest sprawdzenie, czy wyłączone zostały wszystkie opcje zarządzania kolorem w sterowniku drukarki.

Uwaga na sterownik drukarki Canon serii iPF! – należy upewnić się, że zakładka “Color Matching” ma wybraną zaszarzoną opcję “ColorSync“, a pole “Color Mode” w zakładce “Main” ma również zaszarzony wpis “No color correction“. Tylko takie ustawienie gwarantuje, że ani z poziomu aplikacji, ani z poziomu sterownika nie działają mechanizmy korekcji barw.

driver color   driver main

Jeżeli wydruk ma zostać wykonany na drukarce Canon serii iPF, dobrym rozwiazaniem jest także użycie dostarczonego wraz z oprogramowaniem urządzenia (lub do pobrania ze stron producenta) Canon Photoshop Plug-in i w nim wyłączenie przed wydrukiem opcję zarządzania kolorem (no color correction).

Przed wydrukiem wzorca zaleca się przeprowadzenie czynności sprawdzenia dysz głowic drukujących (Nozzle check) oraz jeżeli zajdzie taka konieczność uruchomienie ich czyszczenia (Cleaning). Jeżeli na wcześniejszych wydrukach widać było nierówne krycie, lub proste linie były nierówne koniecznym będzie uruchomienie funkcji automatycznego ustawiania głowic (Print head alignment)

Wydruk wzorca pomiarowego zawsze należy wykonywać w przestrzeni barw RGB a nigdy CMYK. Dla większości urządzeń będzie to AdobeRGB(1998).

Wydruk pobranego wzorca należy wykonać, beż żadnych dodatkowych czynności edycyjnych. Jeżeli zajdzie taka potrzeba należy także wyłączyć skalowanie wydruku na poziomie drivera drukarki i ustawić skalę rozmiaru na 100%.

[/text_dd]

[text_dd]


WYSYŁKA WYDRUKOWANYCH WZORCÓW POMIAROWYCH DO pmPRINT

Wydrukowane wzorce pomiarowe należy pozostawić do wyschnięcia, najlepiej na 24 godziny. Następnie na marginesie arkuszy, tak aby nie uszkodzić wydrukowanych pól pomiarowych, należy nanieść pisakiem następujące informację:

  • Nazwa zlecającego
  • Osoba kontaktowa
  • Numer telefonu osoby kontaktowej
  • Adres email do wysyłki profili ICC
  • Model i makra drukarki
  • Nazwa i typ medium wraz z gramaturą

Prosimy nie pisać oraz nie przyklejać niczego na spodniej części arkuszy. Jakiekolwiek przebarwienia i cienie w obszarze pomiarowym mogą wpłynąć na ich wyniki, a w efekcie na jakość profilu ICC.

Opisane arkusze prosimy zabezpieczyć tekturowymi okładkami i starannie spakować do koperty z folią bąbelkową lub spakować jak paczkę z dokumentami. Prosimy nie zaginać wydruków i nie rolować ich.

Przygotowaną przesyłkę prosimy wysłać przesyłką typu „ostrożnie” na adres naszej Pracowni w Rybniku:

Pracownia Druku Fotograficznego pmPRINT

44-217 Rybnik

ul.Mahoniowa 4

 Po nadaniu przesyłki prosimy o kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, z informacją kiedy została nadana, abyśmy mogli ze swej strony monitorować jej nadejście.

[/text_dd]

[text_dd]


INSTALACJA PROFILI ICC W SYSTEMIE OPERACYJNYM

Przygotowane przez nas profile ICC zostaną wysłane na wskazany adres pocztą elektroniczną, lub w przypadku ich dużego rozmiaru, zostaną wystawione do pobrania z naszego serwera.

Pobrane profile ICC instalujemy w systemie operacyjnym, poprzez ich skopiowanie do następujących katalogów:

Dla systemu Windows:

C:\Windows\System32\spool\drivers\color

Dla systemu Apple OSX w zależności od indywidualnych preferencji:

Macintosh HD\Users\Username\Library\ColorCync\Profiles –profile użytkownika Username

Macintosh HD\Library\Application Support\Adobe\Color\Profiles –profile programów Adobe

[/text_dd]

[text_dd]


PODSUMOWANIE

Przygotowanie profilu ICC dla urządzenia drukującego wymaga szczególnej staranności oraz znajomości posiadanego urządzenia wraz z jego sterownikami oraz stosowanego oprogramowania i systemu operacyjnego.

Przygotowanie profilu barwnego ICC wymaga pobrania i wydrukowania na profilowanym urządzeniu oraz medium wzorca pomiarowego (Patch Chart).

Bezwzględnie przy wydruku wzorca należy WYŁĄCZYĆ wszystkie mechanizmy kontroli koloru (Color management) i to zarówno w samej aplikacji jak i w ustawieniach sterownika drukarki.

Wydrukowany wzorzec pomiarowy należy wysuszyć, spakować i przesłać na adres pmPRINT, celem zeskanowania spektrofotometrem i wygenerowania profilu ICC, który zostanie przesłany drogą elektroniczną.

Ostatnim krokiem jest zainstalowanie otrzymanego profilu ICC w systemie operacyjnym i cieszenie się z pracy w sprofilowanym barwnie środowisku.

[/text_dd]

[wpdm_package id=’4086′]

[/column_dd][/section_dd]